XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa
COMPUTER AIDED ENGINEERING
(Komputerowe Wspomaganie Prac Inżynierskich)
Strona główna » Pracownicy » Mariusz Ptak
Profil
Dr. inż. Mariusz Ptak jest asystentem w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania i Badań Eksperymentalnych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W ramach programu Socrates-Erasmus ukończył studia inżynierskie na Uniwersytecie w Coventry (Wielka Brytania) a następnie uzyskał tytuł magistra inżyniera (2008 r.) i stopień doktora (2013 r.) na Politechnice Wrocławskiej. W latach 2006-2008 zarządzał organizacją Erasmus Student Network PWr. Stypendium Leonardo da Vinci pozwoliło mu na odbycie praktyk w biurach konstrukcyjnych w Irlandii i Niemczech. W roku 2013 staż na Stanford University w ramach programu TOP 500 Innovators. Na Stanford University pracował również przy projektowaniu pojazdów autonomicznych w laboratorium CARS.
Głównym obszarem badań naukowych realizowanych przez Mariusza Ptaka są zagadnienia związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów uczestniczących w wypadkach z pojazdami samochodowymi. Wykorzystuje symulacje numeryczne i analizy wytrzymałościowe w rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych i górniczych, projektowaniu pojazdów samochodowych i wojskowych oraz w obszarach związanych z biomechaniką urazów. Uzyskane przez Mariusza Ptaka rezultaty badań zaowocowały ponad 30 publikacjami naukowymi, zgłoszeniem patentowym oraz wieloma rozdziałami w książkach naukowych. Mariusz Ptak jest również współautorem zgłoszenia patentowego. W ostatnich pięciu latach brał udział w 12 projektach badawczych, rozwojowych i celowych oraz kilkudziesięciu zleceniach dla przemysłu. Obecnie jest kierownikiem projektu Preludium finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jest również członkiem SAE International (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji).
Prywatnie interesuje się podróżami, sportami wodnymi i zimowymi, sztukami walki oraz motoryzacją (członek Society of Automotive Engineers – SAE International).
Prowadzone zajęcia dydaktyczne:
- geometria wykreślna
- CAD/MES 3D (CATIA, I-DEAS)
- Modelowanie ustrojów nośnych
Dorobek naukowy
Słowa kluczowe
bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, biomechanika zderzeń, symulacje numeryczne MES i MB, obliczenia wytrzymałościowe, pojazdy autonomiczne, programy CAD/CAE, metoda TRIZ i design thinking
Katedra Konstrukcji Badań Maszyn i Pojazdów
Politechnika Wrocławska
ul. I. Łukasiewicza 7/9, 50-371 Wrocław
tel. +48 71 320 38 60, fax +48 71 320-31-23, kbm@pwr.edu.pl?>